Levoča - kráľovské mesto

Opäť Vám prinášame jeden typ ako stráviť pekný deň v blízkom okolí. Navštívime historické mesto Levoča. Po diaľnici sa od nás do Levoče dostanete približne za 1 hodinu. Už samotná cesta , ktorá vedie horným Liptovom, je pekná a ponúka nádherné panoramatické výhľady na Vysoké Tatry . Pri diaľnici sú miesta, kde sa môžete zastaviť a trošku si vychutnať túto scenériu.

Levoča je kráľovské mesto , ktoré bolo založené na mieste slovanských osád po tatárskom vpáde v r. 1242. V roku 1271 ho uhorský kráľ Štefan vymenoval za hlavné mesto kolonistov Provincie spišských Sasov. Výhodná poloha na dôležitej obchodnej ceste a udelené privilégiá , z ktorých najvýznamnejšie bolo Právo skladu, významne ovplyvnili hospodársky rozvoj mesta. V 14.-15. storočí sa v Levoči zhromaždil obrovský kapitál a mesto sa stalo stredoeurópskym obchodným centrom. Na zašlé časy slávy poukazuje aj zachovalá rozsiahla výstavba sakrálnych, reprezentačných a obytných stavieb . Mesto v tom období žilo čulým kultúrnym životom spojeným s existencoiu viacerých cechov. Levoča je známa aj najväčším gotickým dreveným oltárom, ktorý je umiestnený v kostole Sv. Jakuba a momentálne prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Obnova oltára by mala byť ukončená v roku 2014.

Levoča na nás pôsobila dosť protichodne - na jednej strane je to mesto bohaté čo sa týka historických budov a pamiatok ale i krásy okolitej prírody. No na strane druhej tu akoby zastal čas. Budovy, až na niektoré výnimky, sú pekne opravené len z priečelia, no ak zablúdite do zadných uličiek, tak vám niekedy až prejde mráz po chrbte. Budovy sú doslova a do písmena na spadnutie, nikto v nich nebýva , niekde nájdete ešte pozostatky názvov skrachovaných obchodov a firiem... . Pritom sa jedná o krásne historické budovy a mestské domy. V tomto čase prebieha rekonštrukcia námestia , tak snáď to mestu pomôže.

Na záver len dodám, že návšteva Levoče naozaj stojí za to. Len nečakajte zázraky .... .

Námestie v Levoči
Historivký  Thurzov dom v Levoči
Radnica v Levoči
Radnica v Levoči
Mestské domy  na námestí v Levoči
Kostol Sv. Jakuba a oltár Majstra Pavla v Levoči
Kostol  Sv. Jakuba a radnica v Levoči
Detail kostola v Levoči
Klietka hanby v Levoči
Levočské námestie
Hradby mesta Levoča
Domy  Levoča ...
Gymnázium v Levoči
... ako  z rozprávky ... Levoča
... aj takto vyzerá Levoča ...
Pohľad z Levoče na Mariánsku horu a kostol v pozadí