Západné Tatry - Otrhance

Predná  Magura, Ostredok, Zadná Magura  a Jakubiná.

Tentokrát  sa  pokúsim  opísať  prekrásnu a zároveň  jednu z náročnejších túr  v  Západných Tatrách.  Možno   Vás uvediem trošku do obrazu ak  poviem, že táto túra je z tých , na ktorých uvidíte   jedny z najkrajších  výhľadov   na   Západné a  Vysoké Tatry spolu s ich známymi končiarmi,  budete mať celý  Liptov  ako na   tácke  ,  Nízke Tatry v pozadí Vás budú sprevádzať takmer počas celej túry  no a   pohľad na  Oravu  a  Oravskú priehradu už len  doplní tento   pestrofarebný obraz Slovenska. Hrebeň Otrhancov, ktorý  sa počas túry  zdoláva, nie je príliš  technicky náročný, nie je potrebné   istenie  reťazami  , no je to  túra  dlhá  a   zostup   je naozaj   únavný. 

Na túru sme  nastúpili  už  o 6:30 hod. ráno v  Račkovej doline. Onedlho sme sa  na križovatke  Račkovej a Jamnicke doliny  vydali   napravo a po pár metroch sme  odbočili  strmo hore  do lesa a začali sme výšľap  lesným chodníkom na   Prednú Maguru .  Potom sme prešli cez Ostredok ,  Zadnú Maguru až nás čakal  druhý najvyšší vrchol v Západných Tatrách, Jakubiná  2126mnm. Tu sme  sa zložili a  pozorovali sme   nádherný  panoramatický   obraz  našej  krajiny.  Ako na dlani sme  mali Ostrý Roháč  s Palčlivým  naľavo,  napravo  sme  videli  masív Vysokých Tatier s Bystrou  v popredí no a   pred nami  sme  sa pozerali   už do susedného Poľska.Po  dlhšej  prestávke sme sa pobrali  ďalej.   Z Jakubinej  sme   sa cez  Hrubý  vrch   napojili na hlavný  hrebeň Západných  Tatier, prešli  sme ešte  cez Končistú  až sme došli  do  Račkovho  sedla.  Z neho  sme sa začali  dosť dlhý  a sprvoti aj dosť  strmý zostup Račkovou  dolinou  popri  Račkových plesách.  Na konci  tejto krásnej   doliny , v ktorej   zurčal Račkov potok ,sme  prišli  ku miestu, kde sme  ráno   odbočili na výstup  a  už len  pár stoviek metrov nás delilo od  miesta, kde sme mali zaparkované  auto. 

Čas strávený  čistou  chôdzou  bol  9 a 1/2 hodiny. Tak veru, naša  túra  nám aj s prestávkami trvala  rovných  12 hodín.... .