LIPTOV je oblasť s bohatou históriou, svojim typickým folklórom , ľudovou architektúrou a zároveň je aj jedným z najkrajších regiónov Slovenska.

Prijmite tu na tomto mieste naše pozvanie a poďte spolu na malú virtuálnu prechádzku po tomto pútavom kúsku Slovenska .

Čo všetko tu môžete vidieť, zažiť a vyskúšať ? Nuž, vyberajte spolu s nami :o))))))

NAPANT

Na území LIPTOV-a sa nachádza Národný park Nízke Tatry - NAPANT a jeho najväčšie chránené územie na Slovensku - Demänovská dolina. Popri svojej prirodzenej kráse sa dolina stala vo svete známou hlavne vďaka bohatému a rozsiahlemu Demänovskému krasu a lyžiarskym terénom s európskym štandardom kvality. V hornej časti doliny v jej závere sa nachádza najznámejšie a najmodernejšie lyžiarske stredisko na Slovensku : Chopok-Jasná. V Demänovskej Doline , blízko Mikulášskej chaty leží unikátne ľadovcové pleso Vrbické pleso, ktoré sa stalo nemým svedkom dávnych čias, nakoľko vzniklo v dobách pred ústupom zaľadnených častí kotliny . V jeho objatí si posedíte spolu s divými kačkami v tichu Tatranskej prírody a pokocháte sa výhľadmi na Nízkotatranské končiare. Rekreační turisti neobanujú ak si naplánujú výlet lanovkou na Chopok (1024m) alebo hrebeňovku na najvyšší vrch Nízkych Tatier – Ďumbier (2043m), ktorý je veľmi atraktívny aj kvôli panoramatickému výhľadu na všetky svetové strany.

Demänovské jaskyne

Pri návšteve Liptova si nezabudnite 1 deň vyhradiť na prehliadku podzemných krás Demänovského krasového systému. Systém Demänovských jaskýň má dĺžku asi 27 km a je tvorený 30 jaskyňami, z ktorých 2 sú sprístupnené : Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa.

Západné Tatry

Vysokohorskí turisti, ktorí túžia zdolávať nebezpečné skalné končiare majú možnosť výstupu na hlavný hrebeň Západných Tatier s extrémne ťažkým terénom, až do výšky nad 2000 m ( napr. Baníkov, Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč, Bystrá, Jakubina, Baranec). Tieto túry sú prístupné aj z prekrásnej Žiarskej doliny, Bobroveckej doliny, no a nájdete tu aj známu dolinu Parichvost.

Kvačianska a Prosiecka dolina

Medzi hojne navštevované miesta Liptova patria tiež Kvačianska a Prosiecka dolina, ktoré sú považované za jedny z najkrajších dolín na Slovensku. Prvú z nich tvorí krasová tiesňava hlboko zarezaná vo vápencoch a dolomitoch, ktorej skalné steny presahujú aj 100 m výšku .Natrafíte tu aj na malebné drevené vodné mlyny OBLAZY, o ktoré sa príkladne starajú zanietení dobrovoľníci , ktorí ich veľmi pekne zrekonštruovali a počas leta tu aj bývajú. Západne od Kvačianskej doliny sa nachádza 450-600 m hlboká kaňonovitá Prosiecka dolina, široká len niekoľko metrov. Dlhá je 4 km.

Kúpanie a wellness

Na Liptove sa tiež nachádza mnoho minerálnych prameňov, ich liečivé účinky sú celoročne využívané napríklad v kúpeľoch Lúčky, ale minerálny prameň zásobuje aj termálne kúpaliská Tatralandia , Liptovský Ján a Bešeňová. Ak máte radi prírodné kúpaliská, isto navštívte plážové kúpalisko na Liptovskej Mare ,neďaleko obce Liptovský Trnovec.

Historické pamiatky a UNESCO na LIPTOVE

Nezameniteľné čaro Liptova dopĺňajú aj pamiatky ľudovej architektúry. V  Múzeu liptovskej dediny v Pribyline ,kde nájdete okrem pôvabných drevených domčekov  aj  zvyšok zachovanej železničky z Kráľovej Lehoty , pri Ružomberku leží na kopci osada Vlkolínec, zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO, v našej susednej obci Svätý Kríž stojí najväčší drevený artikulárny kostol v strednej Európe. Na brehoch Liptovskej Mary nájdete archeologické múzeum v prírode Havránok, kde sú zrekonštruované obydlia legendami opradenej Keltskej kultúry na Liptove. V Liptovskom Mikuláši na návštevníkov čaká najmodernejšie Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva na Slovensku a v Liptovskom Hrádku nájdete zas Ovčiarske múzeum.

  • Skanzen PRIBYLINA
  • osada VLKOLÍNEC - UNESCO
  • ARTIKULÁRNY EVANJELICKÝ KOSTOL vo Svätom Kríži
  • ARCHEOSKANZEN  HAVRÁNOK pri Litpovskej Mare
  • Vodné mlyny OBLAZY v Kvačianskej Doline
  • Muzeum ochrany prírody a jaskyniarstva a Ovčiarske múzeum

Alpské lyžovanie

Dnes patrí lyžovanie medzi najobľúbenejšie zimné športy a podmienky, ktoré našim návštevníkom poskytuje Liptov a lyžiarske stredisko Nízke Tatry Jasná na Chopku sú vhodné nielen pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých ba i profesionálov .

Stredisko ponúka 45 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obťažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Moderný systém zasnežovania v dĺžke takmer 27 km poskytuje garanciu snehu minimálne 5 mesiacov v roku. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach. Dĺžka zimnej sezóny je spravidla od začiatku Decembra do konca Apríla. Severnú a južnú stranu Chopku spája moderná kabínková lanovka, okrem nej je lyžiarom k dispozícii 9 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou viac ako 30 000 osôb za hodinu.

V našej obci Pavčina Lehota je možnosť lyžovania v rodinnom stredisku LA ŽIARCE. Autom ste tam do 2 minút.

Vyhľadávanými miestami na aktívny oddych sú aj Jánska dolina, Račkova dolina, Jalovecká dolina, Chočské vrchy...

Región LIPTOV-a ponúka možnosť vyskúšať si aj menej tradičné športy ako paragliding, rafting, jazdu na koni, speleoservis ( Jaskyňa mŕtvych netopierov ) , vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku, poľovníctvo či rybárstvo.

Nuž , a čo dodať na záver ?

Na LIPTOVE je ozaj mnoho krásnych miest, ktoré Vám dodajú dnes takú prepotrebnú silu a energiu . Tak prečo to nevyskúšate práve Vy , tu a teraz?

LIPTOV  je  srdcom  Slovenska .

Nechajte  ho  nájsť  si  miesto  aj  v  tom Vašom !